Celebrating the Class of 2020: April 29, 2-3:30pm

The History Department will host the 2019-20 senior celebration on Wednesday, April 29, from 2-3:30pm via Zoom. Below are a few of the history majors that will be individually recognized at the event. ‘

Phi Alpha Theta, Tau Chapter: 2019-2020 Graduates

Hannah Fuller
Parth Goyal
Junyi Han
Yazmina Sarieh
Emily Sharp
Isaiah Sirois
Abigail Stern
Jonathan Tao
Daniel Thomas
Minnie Yang

2019-2020 Honors Graduates

Drew Bryant
Director: Adriana Chira
“International Activism and the Women’s Human Rights Movement: 1990-2000”

Hannah Fuller
Director: Matthew Payne
“A Tale of Two Trials”

Junyi Han
Director: Tonio Andrade
“Guoshang Cemetery and the Collective Memory of World War II”

Christina Ocean
Director: Valerie Babb, English Dept.
“Martin Luther King, Jr., the Dreamer: The Power Invoked by Dreaming in Black Literature and Culture”

Martin Pimentel
Director: Jason Ward
“Detrioters: The Rise and Fall of the Detroit Rumor Control Center, 1967-1969”

Diego Romero
Director: Yanna Yannakakis
“Feathered Empire: Change in Central Mexico in the 16th Century”

Noah Roos
Director: Matthew Payne
“The Tundra and the Desert: Soviet-Iraq Relations, 1968-1972”

Kate Sandlin
Director: Clifton Crais
“What Are You Afraid Of: Witchcraft Suppression in the Northern Province, South
Africa in the Twentieth Century”

Emily Sharp
Director: Benjamin Reiss, English Dept.
“Roy Cohn’s America: Conservatism, Sexual Politics, and Memory in the Twenty-
First Century”

Isaiah Sirois
Director: Daniel LaChance
“A Little Encouragement in Pulling Themselves Up by Their Own Bootstraps:
American Individualism and Georgia’s HOPE Scholarship”

Jonathan Tao
Director: Tonio Andrade & Cynthia Patterson
“Bactria and the Cultural Legacy of Alexander the Great in the East”

2019-2020 Senior Awards

George P. Cuttino Prize (best record in European history):
Hannah Fuller

James Z. Rabun Prize (best record in American history):
Isaiah Sirois

Latin America & Non-Western World Prize (best record in Latin America & Non-Western World History):
Kate Sandlin

Matthew A. Carter Citizen-Scholar Award (high academic achievement & good works in the community):
Yazmina Sarieh